Hvidovre har spillet deres kort godt, og de ligger fint til i mellemspillet, så en sejr hjemme mod AaB, ville sikre dem endnu bedre muligheder for en plads i semifinalerne.
Men AaB ville gerne spille med og de bød Hvidovre op til dans, og efter første periode, ja der stod den 0-0, og alt var åbent.
AaB fik muligheden, men 2 min inde i anden periode, ja der brændte de straffe, og sport kan være barskt, for 19 sekunder senere, ja der scorede Hvidovres Rasmus Madsen til 1-0.
Det blev starten på en god periode for Hvidovre der efter 15 min af anden førte 5-0, og så var kampen afgjort!
Slutteligt endte det med en 6-3 sejr, efter 6-1 til Hvidovre.
Mark Reinert, AaB
Godkendt præstation over hele linjen. Manglende skarphed i angrebet og koncentrationssvigt i forsvaret blev dog afgørende.
MOM: Kasper Eriksen og Rasmus Madsen
Hvidovre – AaB 6-3 (0-0, 5-1, 1-2)
Hvidovre
Rasmus Madsen 3+0, Jannik Trolle 0+2, Emil Odfelt 1+1, Mathias Thorsen 1+0, Zimon Madsen 1+0, Anders Grønborg 0+1, Rasmus Enevoldsen 0+1
AaB
Niklas Knøsen 1+1, Patrick Pedersen 1+1, Nicklas Christoffersen 1+0, Ole Poulsen 0+1