Kampen startede med et minuts stilhed, for hjemmeholdets tidligere formand Finn Bjarne Jensen, der gik bort i weekenden.
Efter den fine markering, ja så kom hjemmeholdet flyvende ud af startehullerne, og Copenhagen var statister i starten af kampen.
3-0 stod den, efter 4 min af kampen, og da første periode var overstået havde hjemmeholdet taget en 5-0 føring, med 3 mål fra Andreas Glad og Anton Madsen med 1+2.
Mon ikke Copenhagen har tænkt, for filan da også, da de sad i omklædningsrummet efter første periode, men Frederikshavn øgede hurtigt til 6-0 ved talentfulde Jonas Nordheim på oplæg fra et andet talent, nemlig Mathias Hørby.
Så var kampen egentlig lukket for 6-0 stod den også efter anden periode.
Gæsterne fra København fik dog rebet sejlene i flådebyen, og kom tilbage i sidste periode af kampen.
Andreas Hansson er kommet til Copenhagen til anden halvdel af sæsonen, og han var med i alle 3 mål, som de scorede, så kampen endte 6-3.
Claus Ejman Jensen, Frederikshavn
Vi spiller klart vores sæsons bedste periode i 1. periode idag.
Der var en sult og iver efter at spiller floorball.
Desværre kunne vi ikke helt holde momentum resten af kampen.
Vi får ikke spillet bolden hurtigt nok rundt, og tager dumme beslutninger.
Vi er tæt på at få inviteret Copenhagen helt ind i kampen, men får stormen reddet af.
Det var skønt at komme i gang igen, og nu ser vi frem til næste weekend, hvor final4 venter.
Mathias ‘Hacke’ Johansson, Copenhagen
Vi er rent ud sagt elendige i den første periode og Frederikshavn får lave hvad der passer dem. Vi får rettet op på meget i periode to og skaber en del store chance som vi enten brænder eller hvor Kjær kommer op med nogle meget store aktioner. Den sidste periode får vi så endelig hul på Kjær og jeg oplever at vi er lige så dominante i den periode som Frederikshavn var i den første periode. Desværre ender det så ud i endnu et hederligt nederlag men vi føler at vi er på det rette spor og nu kommer vi arbejde med detaljer i der her oplæg som er det der passer den her gruppes kompetencer og styrker bedst. Frederikshavn gør det meget godt og det er utroligt inspirerende og udviklende at spille mod et hold der virkelig knokler og giver alt i hvert skift
Frederikshavn – Copenhagen 6-3 (5-0, 1-0, 0-3)
Frederikshavn
Andreas Glad 3+0, Anton Madsen 1+2, Jesper Schmidt 1+0, Jonas Nordheim 1+0, Mathias Hørby 0+1, Dennis Torp 0+1, Kasper Kajgaard 0+1
Copenhagen
Andreas Hansson 2+1, Nikolaj Parbo 1+1, Christian Holmsten 0+1