Spot på final4 U17: Vanløse/Frederiksberg

Frederiksberg er en af sportens nye klubber og som har kæmpet med tilgang til haltid. Derfor har de samarbejdet med naboerne fra Vanløse, og det har udmøntet sig i dette fælles U17 hold.

Vanløse har været i to tidligere DM finaler i U17, tilbage i 2000 vandt de over Hvidovre og så var de i finalen i 2015, hvor de tabte med 2-5 til Benløse.

Profiler:

Nedenstående 4 spillere har alle fået ligaspilletid, og alle har markeret sig her

Spiller Klub Mål Ass Pts
Simon Lehnert Vanløse 6 4 10
Rasmus Bømervang Vanløse 2 3 5
Andreas Walther Vanløse 3 1 4
Sophus Ørnskov Vanløse 2 1 3

Sofus Nielsen, Vanløse
1) Hvad glæder I jer mest til ved at skulle deltage ved final4?
Vi vil glæde os til hele oplevelsen, det er stort at skulle spille foran så meget publikum

2) Er slutspilsformatet det rigtige?
Jeg syntes det er en helt fin måde at afholde det på

3) I skal spille kampene under landsstævnet, hvilken betydning har det?
Det har en stor betydning at spille under landsstævnet, det giver bare så meget mere energi og gejst til spillere

4) Hvilke ord vil I sætte på det andet øst der skal deltage fra Rødovre?
Et hold med fine spillere, som os er det eneste hold i øst der giver ægte kamp til stregen. Men svagheden er arrogance som måske komme til at bide dem i sidste ende

5) en del spillere fra holdene har allerede ligaerfaring, hvilken betydning vil det få i kampene?
Det for stor betydning for alle hold, jo mere erfaring jo bedre. Men det kan måske blive svært for de spillere der ikke er med på det niveau

6) ordet er frit?
Vi glæder os til at spille final 4. Det dejligt at se at sporten er vokset så meget hen over de seneste år. Det lidt specielt at stå til final 4 igen når jeg selv stod der som spiller for 5 år siden og nu står her som træner.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.