I morgen spiller Danmark deres første kamp ved VM kvalen, når herrerne skal se om de igen kan kvale sig ind til VM i 2018, som afholdes til december i Prag.
De gode resultater Danmark har opnået i VM sammenhæng, kommer Danmark til gode nu, og det er alletiders nemmeste pulje, som Danmark er kommet i.
Nr.1 og nr.2 kommer direkte med, og kan Danmark ikke vinde over Spanien, Østrig og England, ja så et det at betragte som en en særedeles negativ overraskelse.
Så Danmark skal vises de kan stå for favoritværdigheden, og den tror jeg alle forventer at de lykkedes med.
Da Danmark seneste mødte Østrig, blev de ramt af en udvisning på 5 min, som Danmark udnyttede til at score en del mål i.
Skulle det nu ske, at Danmark faktisk rammes af en 5 min udvisning, og pludselig er bag ud med et par mål og skal jagte, så kan det blive til et helt andet kampbillede.
Så nok er opgaven på papireret let, men Danmark skal netop visse 100% kvalitet og vinde kampene, inden de slutter af i en gruppefinale mod Norge.
God vind til den danske trup, kampene kan følges via IFF der streamer på nedenstående link