Fik dette billede fra ishockey i Canada, og hvor mange tidligt er specialiseret i faste pladser og systemer også i floorball.
Så kan jeg da kun anbefale at man til hver kamp trækker lod om pladserne i kæderne når det hedder ungdom. Lad alle spille med alle og bland spillerne i kæderne.
Årsagen er den enkle, det udvikler LANGT MERE som hold og det UDVIKLER den enkelte langt mere. Fremfor at lave en A/B/C kæder, så vil de spillere der endnu ikke er så gode, lære MEGET af at sættes i kæde med de gode spillere.
SPECIELT hvis du lykkedes med at skabe den kultur der hedder, at spillerne lærer at hjælpe hinanden med råd, fremfor at bebrejde fejl.
Eksempel, en spiller laver fejl og det koster mål, hvad er reaktionen
a) Spillerne kigger på træneren og siger hvorfor skal han have spilletid
b) Spillerne i hans kæde snakker sammen med ham og finder ud af hvorfor han kostede mål pga fejlen. Hvad kunne vi som medspillere have gjort for at hjælpe dig, så du ikke lavede den fejl der kostede mål
Se så er vi inde og snakke om udvikling, og menneskelig udvikling. Spillere udvikler sig kun i trygge rammer, og der har du et allerhelvedes stort ansvar som træner/leder/forældre
Nå men det var egentlig det her billede jeg ville vise der siger ret meget.
