Strandby Elling – Helsingør 4-8 (0-4, 1-3, 3-1)
Det blev en intens kamp i det nordjyske, hvor Strandby gerne ville, men hvor Helsingør kom med erfaring fra en sæson i ligaen, og hvor det at ikke give dumme bolde væk var afgørende.
Helsingør lagde stærkt ud med en 0-3 føring efter 10 min og kom på 0-5 efter 21.24 min. Ikke lige den start Strandby Elling havde håbet på. Efter anden periode var Strandby helt væk og nede med 1-7.
Men de gæve nordjyder kløede på og gav den gas og satte Helsingør under fysisk pres.
De fik ædt sig ind i kampen, men kom aldrig rigtig tæt på og i sidst ende sluttede det med en 4-8 sejr til Helsingør.
Kronborg drengene har således en 4 måls føring, og det kan blive vanskeligt for Strandby at hente den, for Helsingør giver ikke dumme bolde væk.
Men omvendt, får Strandby den gode start og kommer foran 2-0, så er der ikke langt til en særdeles spændende kamp. Men Strandby har ikke råd til at have så mange udvisninger som i denne kamp.
11 spillere i truppen hos Strandby er 20 år eller yngre, så de har tiden foran sig, og med en dygtig træner i Michael Kold, så kommer Strandby op, på et tidspunkt!
Strandby Elling
Dennis Hyttel 2+0
Patrick Pedersen 1+0
Magnus Jensen 1+0
Mikael Andreasen 0+1
Heino Lonnemand 0+1
Kevin Kristensen 0+1
Nicklas Hoppe 0+1
7 x 2 min
Helsingør
Frederik Olsen 2+1
Nicolai Hammer 1+2
Nicolai Bech 1+1
Tobias Munkstrup 1+1
Jon Sparre 1+1
Jesper Christensen 0+2
Emil Spanggaard 1+0
Michael Kock 1+0